Uvod
Niz godina ameterski proučavam filozofiju i kontinuirano aktivno poboljšavam svoj život. Došao sam u fazu da razumijem važnost i da si želim preciznije pojasniti svoja osnovna uvjerenja i principe jer želim pametnije donositi odluke. Na tom putu sam postao i student B.J. Fogg-a, bihevioralnog znanstvenika sa Stanforda, te sam spoznao poveznicu i nedostatak iste između uvjerenja, principa i ponašanja.
Općenita misija mi je živjeti u što većem skladu sa svojim osnovnim uvjerenjima. Zato ovdje pokušavam istražiti, sebi objasniti, te nadograditi vrijednosti koje me vode u životu, i pružiti prozor onima koji žele u moj pogled na svijet. Prvo ću se osvrnuti detaljnije na motivaciju, zatim ću dati definicije uvjerenja, principa i ponašanja, te objasniti formu za snalaženje kroz ovu seriju tekstova.
Dvije stvari su me dovele do ovog mjesta znanje kako stvoriti navike i meditacija trebam asterisk ako ljude zanima drama...
– Marijane prestani filozofirati i reci mi što da radim –
- Ako ne(im)maš vremena upiši se na besplatni petodnevni tečaj sitnih navika uzeti će ti 20 minuta za početak i 20 minuta kroz tjedan dana.
- Ako imaš 40 minuta ili više prođi ovaj besplatni upitnik VIA Instituta o Karakteru.
- Ako imaš koji sat pri ruci pronađi svoja osnovna pozitivna i negativna uvjerenja prateći ovaj priručnik.
- Ako trebaš vođenje kroz postupak ili imaš pitanja rezerviraj 15 minutni besplatni sastanak.
Motivacija
Možda najdubulja motivacija je zapravo samopromocija, marketinški trik, koji ima za cilj privući bolje prilike u svim životnim sferama. Time mislim na smislen rad, smislene odnose, i više vrijednosti za svakoga. Dio razloga je i veća samoregulacija, koja bi trebala slijediti zbog javnog istupanja. Osim toga postoji i želja za društvenim statusom, socijalnim kapitalom, kojeg bi nadam se trebao steći iskrenošću, autentičnosti, i davanjem vrijednosti drugima. Dio je sigurno i zato jer se dobro osjećam kad se ponašam u skladu sa svojim uvjerenjima. U svakom slučaju uvjerenja daju smjer i smisao. Iz društvene perspektive mislim da je to dobar početni primjer za druge, koji žele sebi objasniti što ih to vodi u životu, ili možda promotriti neku novu spoznaju, ideju, ili uvjerenje.
Definicije
Uvjerenje je fundamentalna vrijednost koja nas upućuje da prosudimo što je dobro, a što loše, ispravno ili neispravno, važno ili nevažno. Uvjerenja evoluiraju ali, su više statična i dugo ih držimo. Uvjerenja su često kao one pozadinske, ali i duboko skrivene aplikacije na mobitelu. One koje omogućuju, rad i dodavanje drugih aplikacija, ali i ograničavanje rada ostalih aplikacija. Ipak sam samo programer...
Princip proizlazi iz uvjerenja i pravilo je ponašanja, načelo, protokol, ili težnja, koja informira donošenje privatnih, poslovnih i općenito životnih odluka. Dobri principi su oni koji su jasno iskazani do krajnjih granica. Principi su to da nam pomognu kod navigiranja kroz našu životnu misiju. Preslikano na analogiju s mobitelom, dobri principi su onda one aplikacije koje smo potpuno sami odabrali dodati i koristiti iz nama poznatih konkretnih razloga koji su u skladu s našim uvjerenjima.
Definicija ponašanja proizlazi iz Fogg-ovog modela ponašanja. Koji skraćeno kaže: Ponašanje se dogodi kad se motivacija, sposobnost i okidač sastanu u istom trenutku. Motivacija i sposobnost imaju kompenzacijski odnos. Okidač, je ono što nam kaže učini radnju baš sada.
Ne proizlazi svako ponašanje iz osnovnih uvjerenja. Uvjerenje još možemo nazvati unutarnjom motivacijom. Tada se možemo zapitati koja bi to bila vanjska motivacija? Pa ona koja dolazi iz okruženja, okolnosti, društvenog pritiska. Recimo da je Marku važno položiti ispiti i želi provjeriti jesu li kolege s faksa u njihovoj Facebook grupi stavili nove informacije o zadacima s predavanja. On otvori Facebook i prvo što vidi je smiješni popularni klip, umire od smijeha, zatim gleda i sljedeći klip te ubrzo zaboravlja početnu namjeru s kojom je otvorio aplikaciju. Zatim pada u crnu rupu drugih zabavnih klipova. Prolazi pola sata, te se javlja Markov unutarnji kritičar: – Opet zabušavam... Što nije uredu samnom? Zašto ne mogu ništa obaviti iz prve? – tokom, a često i poslije se javljaju briga, tjeskoba i druge negativne emocije.
Kontinuirana ponašanja mogu mijenjati uvjerenja. U ovom dobu društvenih mreža većina nas smo bili u sličnoj situaciji crne rupe interneta. Opasnost leži u tome da ako dovoljno puta ponovimo takva ponašanja, lako ćemo stvoriti neprilagođene navike i nećemo razviti naše karakterne snage. Razlika između postupanja u skladu s fundamentalnim uvjerenjima ili ne, čini se leži u pozornosti, fokusu, snazi volje; ali to su, iako važni, zapravo ograničeni resursi te vidimo iz primjera studenta kako naša okolina lagano utječe na naše ponašanje, a time možda i na uvjerenja.
Ovo su moja uvjerenja i principi. Svatko prolazi svijetom sa skupom uvjerenja, bez obzira znao ih objasniti ili ne. Bitno je zapamtiti da imati različita uvjerenja od ovih ne znači imati lošija, kriva ili nevažna uvjerenja. Iako mislim da mora postojati minimalno podudaranje oko osnovnih vrijednosti za dugoročno uspješan suživot.
Tri razine uvjerenja. Mi smo i individualna i kolektivna bića stoga je korisno razmišljati o uvjerenjima na tri različite razine. Razine su individualna, uže kolektivna (obitelj, tim, organizacija), i šire društvena (religija, nacija, korporacije, industrije).
Mi kao individualni ljudi, kroz naše gene, odgoj, društvo, etičke okvire, i sva naša iskustva imamo razvijene neke vrijednosti i principe o tome kako živjeti naš život.
Sukob principa. Principi se nekad neće podudarati s drugim principima. To je za očekivati, zato treba obratiti pozornost na prioritete između principa u konkretnim situacijama.
Forma
Moje najvažnije uvjerenje je mudrost, ali mudrost ide ruku uz ruku uz niz drugih uvjerenja. Najviše uz milosti (suosjećanje), i jasnoću (jasan pogled). Stoga ću u tekstovima grupirati uvjerenja koja po meni pripadaju zajedno. Zatim iz tih uvjerenja će slijediti principi sa specifičnom težnjom, aspiracijom, rezultatom, ili protokolom. Te nakon toga ću iz aspekta bihevioralnog dizajna, dati nekoliko primjera kako metodom sitnih navika, promjenom okruženja, ili spoznajama promijeniti ponašanje u skladu s principom, odnosno uvjerenjem.
Individualna uvjerenja
Inspiracija
Pokretač za pisanje ovih tekstova dolazi sasvim slučajno. U trenutku prepreke (čitaj konflikta uvjerenja) u rad s prijateljima na jednom projektu, stigne mail od Stanford sveučilišta s pozivom na besplatni webinar: Inovatorski vodič za etiku. Sreća prati hrabre, valjda... Također već duže vrijeme razmišljam o vrijednostima i pratim Ray Dalieve principe. A slušam i Farnam Street podcast i njihove mentalne modele koji su inspiracija za formu tekstova.
Za klaune, cinike, trolove
One koji uglavnom imaju opaku, bezosjećajnu, negativnu, a često presmješnu perspektivu na tuđi rad. Barem i dalje smišljajte dobre fore 😜.
Nabijem i ja vas 💩 sa ❤️.
Šalu na stranu, zapravo je nužno i "normalno" da javno istupanje nosi i negativni dio. Da je sve savršeno oko nas nitko ne bi imao potrebu za mijenjanjem ičega. A i promjena zbog same promjene nije dobra, stoga mora postojati kritika. Doduše konstruktivna kritika je bolja od trolanja, ali i trolanje nosi sa sobom neke informacije, možda su korisne. Stoga čini mi se da svatko treba razviti debelu kožu, ako želi istupati javno.